Sutjeska National Park

Sutjeska National Park


Vítejte v nejstarším a největším národním parku v Bosně a Hercegovině. V balkánském klenotu s velkým množstvím nejrozmanitějších přírodních krás a typů krajiny. Ať už máte rádi údolí s řekami včetně kaňonů, hluboké lesy, horské pastviny, ledovcová jezera anebo skalnaté masívy hor, máte se na co těšit. Milovníci přírody zde budou v jednom úžasu. Opravdová krása nejen pro oči. Národní park Sutjeska je uveden na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Peručica


Výjimečnost národního parku potvrzuje i tato rarita. Jedná se o nejrozsáhlejší a nejzachovalejší deštný prales v Evropě. Od založení parku v r. 1962 je zde zakázán jakýkoliv lidský zásah. V centru pralesa se nachází 75 metrů vysoký vodopád Skakavac (na obrázku). Vstup do této výjimečné lokality nejen evropského významu je přísně hlídaný a možný pouze s průvodcem národního parku.

Flóra a fauna


V národním parku roste 2.800 druhů rostlin, z nichž více než 1.000 je léčivých a mnoho z nich je taktéž endemických (rostou „pouze“ tu a nikde jinde na světě). K nalezení je zde více než 100 druhů hub. Stromy jsou staré i 300 let, přičemž jeden z nich drží výškový rekord s téměř 60-ti metry! V říši zvířat je největší zajímavostí výskyt 300 druhů ptáků.

Prijevor


Pěší túrou či výjezdem terénním vozem z vesnice Tjentiště se dostanete až do tohoto vysokohorského sedla ležící v nadmořské výšce 1.668 metrů. Jedná se o strategické místo, odkud je možné pokračovat mj. k Trnovačko jezero a dále k Maglič – nejvyšší hora Bosny a Hercegoviny.

Trnovačko jezero


Nádherné a klidné místo sevřené mezi horami, s výhledem na Maglič (úplně vlevo). Nachází se již na území Černé Hory a patří mezi ledovcová jezera, kterých je v národním parku několik. Během horské túry je snadno pozorovatelné a vyniká díky svému tvaru srdce, které zaujme ihned každého, kdo jej byť na chvíli spatří. Dokonalé místo k odpočinku u vody či relaxaci na louce nad jezerem, ale i k sportovnímu výkonu v těchto překrásných horách. A samozřejmě taktéž k přenocování ve stanu či pod širákem.

Maglič - 2.386 m.n.m.


Dinárským horám v Bosně a Hercegovině vévodí tento velikán, odkud je opravdu fascinující podívaná. Výstup na něj od Trnovačko jezera je vrcholným zážitkem včetně intenzivního sebepoznávání. Následné kochání všude přítomnými horami na všech světových stranách bude velkou odměnou. Čas se zde zastaví, nebeské ticho Vás uklidní a možná i úchvatnost lidského bytí a žití Vám tu docvakne. Výstup na Maglič je určen hlavně pro zkušenější turisty se skalnatými horami a je nepovinný.

Fotogalerie

Sutjeska National Park


Destinace navazující na výlet
do Údolí pyramid.
Samostatně neprodejné.


Termín:
16.06. - 18.06.2019

Program ke stažení ZDE

Cena: 2500 CZK

Rezervováno: PLNĚ OBSAZENO - uzavřená skupina

Objednat

Výhody cestování s energiesrdce:

 • bohaté zkušenosti –> více než 50 uskutečněných poznávacích cest do Bosny
  a Hercegoviny, Srbska a Makedonie
 • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst v těchto zemích
  a nově i v České republice
 • intenzívní programy od rána do noci
 • sebepoznávání na všech úrovních (fyzicky, mentálně, emočně a duchovně)
 • skupinové setkání s dalšími zajímavými a podobně naladěnými lidmi
 • počet lidí ve skupině je maximálně 16, a to včetně mne
 • počet lidí ve skupině u výletů "To nejlepší z..." je maximálně 12
 • počet lidí ve skupině u výletů v rámci ČR je maximálně 12
 • minimální počet lidí ve skupině není, výlet se uskuteční vždy
 • dlouholeté zkušenosti s vedením týmů a skupin
 • profesionální a individuální přístup
 • bezpečnostní a technická podpora díky GARMIN Fenix 5X