Sutjeska National Park

Sutjeska National Park


Vítejte v nejstarším a největším národním parku v Bosně a Hercegovině. V balkánském klenotu s velkým množstvím nejrozmanitějších přírodních krás a typů krajiny. Ať už máte rádi údolí s řekami včetně kaňonů, hluboké lesy, horské pastviny, ledovcová jezera anebo skalnaté masívy hor, máte se na co těšit. Milovníci přírody zde budou v jednom úžasu. Opravdová krása nejen pro oči. Národní park Sutjeska je uveden na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Peručica


Výjimečnost národního parku potvrzuje i tato rarita. Jedná se o nejrozsáhlejší a nejzachovalejší deštný prales v Evropě. Od založení parku v r. 1962 je zde zakázán jakýkoliv lidský zásah. V centru pralesa se nachází 75 metrů vysoký vodopád Skakavac (na obrázku). Vstup do této výjimečné lokality nejen evropského významu je přísně hlídaný a možný pouze s průvodcem národního parku.

Flóra a fauna


V národním parku roste 2800 druhů rostlin, z nichž více než 1000 je léčivých a mnoho z nich je taktéž endemických (rostou „pouze“ tu a nikde jinde na světě). K nalezení je zde více než 100 druhů hub. Stromy jsou staré i 300 let, přičemž jeden z nich drží výškový rekord s téměř 60-ti metry! V říši zvířat je největší zajímavostí výskyt 300 druhů ptáků.

Prijevor


Pěší túrou či výjezdem terénním vozem z vesnice Tjentiště se dostanete až do tohoto vysokohorského sedla ležící v nadmořské výšce 1668 metrů. Jedná se o strategické místo, odkud je možné pokračovat mj. k Trnovačko jezero a dále k Maglič – nejvyšší hora Bosny a Hercegoviny.

Trnovačko jezero


Nádherné a klidné místo sevřené mezi horami, s výhledem na Maglič (úplně vlevo). Nachází se již na území Černé Hory a patří mezi ledovcová jezera, kterých je v národním parku několik. Během horské túry je snadno pozorovatelné a vyniká díky svému tvaru srdce, které zaujme ihned každého, kdo jej byť na chvíli spatří. Dokonalé místo k odpočinku u vody či relaxaci na louce nad jezerem, ale i k sportovnímu výkonu v těchto překrásných horách. A samozřejmě taktéž k přenocování ve stanu či pod širákem.

Maglič - 2386 m.n.m.


Dinárským horám v Bosně a Hercegovině vévodí tento velikán, odkud je opravdu fascinující podívaná. Výstup na něj od Trnovačko jezera je vrcholným zážitkem včetně intenzivního sebepoznávání. Následné kochání všude přítomnými horami na všech světových stranách bude velkou odměnou. Čas se zde zastaví, nebeské ticho Vás uklidní a možná i úchvatnost lidského bytí a žití Vám tu docvakne. Výstup na Maglič je určen hlavně pro zkušenější turisty se skalnatými horami a je nepovinný.

Fotogalerie

Sutjeska National Park


Destinace navazující na výlet
do Údolí pyramid.
Samostatně neprodejné.


Program ke stažení ZDE

Cena: 3500 CZK

Máte-li nezávazný zájem
o tento výlet, napište mi prosím.
Více informací ZDE.

Objednat

Výhody cestování s

:


 • bohaté zkušenosti –> více než 100 uskutečněných poznávacích cest
  do Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie a Černé Hory
 • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst
  v těchto zemích, taktéž i v České republice, Itálii a Německu
 • Prožití si svého snu & Výlet na přání –> více informací ZDE
 • komfortní ubytování na vysoké úrovni vůči navštíveným destinacím
 • intenzivní programy od rána do noci
 • sebepoznávání na úrovni fyzické, emoční, mentální a duchovní
 • skupinové setkání s dalšími srdečnými a pohodovými lidmi
 • počet lidí ve skupině u výletů do Černé Hory je maximálně 8
  počet lidí ve skupině u všech ostatních výletů je maximálně 12
  minimální počet je 6
 • mnohaleté zkušenosti s vedením týmů a skupin
 • profesionální a individuální přístup
 • speciální Věrnostní program –> více informací ZDE
 • bezpečnostní a technická podpora díky GARMIN Fenix 6X PRO Solar