To nejlepší z Bosny a Hercegoviny

Kamenné koule


Kamenné koule se nachází na celém světě a jejich původ je stále nejasný. Jisté je, že koule, jehlan či kónicky tvarovaný objekt má největší přirozenou schopnost "udržet" si svou energii. V Bosně jsou koule jak žulové, tak i vulkanického původu či pískovcové. Složení kamenných koulí v Zavidovići je jiné než složení okolních kamenů. Nachází se zde i největší kamenná koule na světě, s průměrem cca 3 metry a odhadovanou váhou okolo 30-ti tun.

Sarajevo


Vítejte v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny. Žije zde cca 400000 obyvatel a toto moderní a krásně opravené město zničené válkou v 90. letech minulého století má určitě co nabídnout. Ať už rozhled ze 172 metrů vysokého mrakodrapu (včetně věže), tak i procházky v moderní či starobylé části města. Poklidná atmosféra mezi mešitami, pravoslavným kostelem či křesťanským chrámem Vás určitě zaujme. Staré tržiště na konci pěší zóny má taktéž své kouzlo.

Údolí pyramid


Bosenské údolí pyramid se nachází ve městě Visoko, přibližně 30 km od Sarajeva. Přestože archeologické vykopávky a vědecké výzkumy byly započaty již v r. 2005, o tomto magickém místě se téměř nemluví. Byly zde objeveny nejstarší a nejvyšší pyramidy na světě. Malou ochutnávkou tohoto údolí bude návštěva Tumulusu, uměle vytvořeného kopce v pradávné minulosti. Obsahuje nepřístupné chodby či komory pod úrovní terénu a kónickou nadzemní část s naměřenými specifickými energiemi.

Labyrinty


S pyramidami vždy úzce souvisí i podzemní tunely, které pod celým Údolím pyramid tvoří rozsáhlou síť chodeb v několika úrovních. Prozatím byly odkryty jen z malé části. Přesto však i několik stovek metrů těchto tajemných labyrintů nabídne každému návštěvníkovi mnohem víc, než si vůbec dokáže představit.
Více informací o Údolí pyramid ZDE

Skakavac


Jeden z nejvyšších vodopádů v Evropě, měřící 98 metrů. Nachází se nedaleko Sarajeva a nabídnou každému, kdo se k nim do nitra lesa vydá, dvojí zážitek. Ten první je možný z horního plata, odkud je spatříme nejdříve a uvidíme je "jen" z části. Ten druhý úplně zespod, kdy už shlédneme celou jejich výšku a celkovou krásu. Silné a působivé scenérie, téměř odevšad.

Prenj


Vítejte v tomto nádherném vápencovém pohoří náležícímu k Dinárským horám, ze kterého je snaha udělat národní park. V minulosti se této oblasti říkalo bosenský Himaláj, a to z důvodu drsných skalnatých hor tyčících se až do nebe. Nabízejí všem nespočet tras, od lehkých túr v rámci běžné turistiky až po těžké výstupy pro horolezce.
Více informací o Prenj ZDE

Údolí Tisovica


Nejvyšším vrcholem pohoří Prenj je Zelena glava s výškou 2155 m.n.m. a spolu s Otiš 2097 m.n.m. vytváří nádhernou dominantu. Budete okouzleni, až je na vlastní oči spatříte. A pak je zřejmě budete mít vyfocené možná i stokrát. Ukáže Vám svou krásu i další velikán s názvem Lupoglav 2102 m.n.m. Majestátná podívaná. Každý metr chůze v tomto údolí Vám nabídne jinou scenérii, čeká Vás nekonečná krása a radost z těchto intenzívních momentů.

Prokoško jezero


Horské jezero mezi horami, obývané místními lidmi od jara do podzimu. Čas se zde zastavil. Je to skutečný, přírodní a hlavně živý skanzen se vším všudy. Uhrančivé až paralyzující místo k zpomalení či rozjímání. A zamyšlení se. Kochání na všechny světové strany nebude mít konce. Opravdová krása.

Jajce


Nádherné město založené ve 14. století a sloužící jako hlavní město tehdejšímu bosenskému království. Nachází se zde kromě jiného středověký hrad, podzemní katakomby a vodopády na řece Pliva, které město asi nejvíce proslavují.

Una National Park


Krása tohoto národního parku je téměř nepopsatelná. Protékají zde řeky Una, Unac a Krka. Ať už prší či nikoliv, voda je stále stejně smaragdově barevná a průzračně čistá. Vodopády, kaňony, hory, lesy, louky, ale i hrady a zříceniny. Uhrančivá až kýčovitá příroda bez nadsázky. Milovníci fauny i flóry si zde taky přijdou na své. Dlouho budete vzpomínat, dlouho.

Štrbački buk


Magické vodopády na řece Una, u kterých se Vám zatají dech. Už i příchod po dřevěné cestě se zábradlím, kde budete k tomuto nespoutanému vodnímu živlu téměř na dosah a uslyšíte hřmot padající vody opodál, je vzrušující. Několik vyhlídkových teras, odkud si tento vodní živel užijete opravdu intenzivně a zblízka, nabízejí zároveň i místo k relaxaci a odpočinku.
Více informací o Una National Park ZDE

Sokolac


Z tohoto starobylého a opraveného hradu se suprovní akustikou na nádvoří je krásně vidět část královského města Bihač a taktéž členitou přírodu tvořící národní park. V širokém okolí se nachází mnoho dalších hradů, tvrzí a zřícenin. První historické první zmínky o Bihači pochází již z počátku 6. století. Osídlování této oblasti Slovany začalo o jedno století později.

Objekt č. 505


Podzemní letiště jugoslávského letectva, vybudované na bosensko-chorvatské hranici. Tajemné místo, utajovaná stavba, zvláštní atmosféra jak venku, tak hlavně pak uvnitř. Betonový hangár s několika kilometry temného bludiště, které v minulosti pojmulo více než 100 letadel, zeje nyní prázdnotou. Alespoň teda u vchodu. Navíc si nejde nevšimnout pod svitem baterky zabetonovaných postranních dveří po prvních cca 200 metrech. Atmosféru dokresluje tma, ticho a kapající voda někde v dáli. Máte-li rádi tajemno, račte vstoupit. Trocha adrenalinu na závěr a zároveň třešnička na dortu speciálního okruhu v Bosně a Hercegovině.

Fotogalerie

To nejlepší z Bosny a Hercegoviny


Speciální okruh sestavený
z toho nejzajímavějšího.
”The best of”.


Program ke stažení ZDE

Cena: 12000 CZK

Máte-li nezávazný zájem
o tento výlet, napište mi prosím.
Více informací ZDE.

Objednat

Výhody cestování s

:


 • bohaté zkušenosti –> více než 100 uskutečněných poznávacích cest
  do Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie a Černé Hory
 • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst
  v těchto zemích, taktéž i v České republice, Itálii a Německu
 • Prožití si svého snu & Výlet na přání –> více informací ZDE
 • komfortní ubytování na vysoké úrovni vůči navštíveným destinacím
 • intenzivní programy od rána do noci
 • sebepoznávání na úrovni fyzické, emoční, mentální a duchovní
 • skupinové setkání s dalšími srdečnými a pohodovými lidmi
 • počet lidí ve skupině u výletů do Černé Hory je maximálně 8
  počet lidí ve skupině u všech ostatních výletů je maximálně 12
  minimální počet je 6
 • mnohaleté zkušenosti s vedením týmů a skupin
 • profesionální a individuální přístup
 • speciální Věrnostní program –> více informací ZDE
 • bezpečnostní a technická podpora díky GARMIN Fenix 6X PRO Solar