Pět pater podzemních chodeb pod historickým centrem města a několik desítek kilometrů tras. Některé z nich jsou pod vodou či hůře přístupné. Údajně si tento labyrint vytvořili obyvatelé Znojma pro úschovu potravin a jako úkryt při obléhání města švédskými vojsky. Už i tato fakta jsou k zamyšlení. Pokud se však ještě dozvíme, že opracovaným materiálem je žula, končí zde veškerá představivost, jak v takovém měřítku mohl někdy někdo s primitivními nástroji takové veledílo vytvořit.
Návštěva našeho nejmenšího národního parku, NP Podyjí, bude další malou ochutnávkou toho, jak opravdu krásná místa v naší zemi máme. Vinice vlevo, borovicový les vpravo. A na konci lesa se nachází téměř až neuvěřitelné místo, vyhlídkový vrch, který byste ve zdejším rovinatém terénu vůbec nečekali. Pohled dolů do kaňonu, na meandry, které vytváří řeka Dyje, bude opravdovou pastvou pro oči i duši. Tyto scenérie a ticho si tady rychle zamilujete. A nebude se Vám chtít odsud odejít.
Seskupování kamenů do kruhu se využívalo od pravěku a jedná se o megalitickou stavbu. Již tehdejší lidé věděli o schopnostech přírodních krystalů a znali účinky živé i neživé přírody na lidský organismus. Její kombinaci dovedli účinně využít pro svůj život, a to díky různě vypadajícím kamenným stavbám na přesně daných místech. Velké znalosti měli západoevropští Druidové, kteří byli zřejmě pokračovateli legendární atlantské civilizace a předchůdci keltské kultury.
Tajemní mágové a uctívaní kněží nejvyššího postavení s mnoha výsadami. Výborní znalci lidského těla, přírody, Země i vesmíru. Stávali po boku krále a pronášeli proslov dokonce dříve než on. Studovali po celý svůj život a jejich vědomosti, umění a učení se předávalo převážně ústně. Ať už kvůli ochraně před zneužitím, tak i jako možnosti pro případné změny během vývoje těchto nauk. Dožívali se abnormálně vyššího věku z důvodu znalostí, které o fungování nejen lidského těla měli. Dokázali i jiné, často až „nadpřirozené věci“. Nic však není nadpřirozené, to je jen náš určitým způsobem omezený názor z důvodu zapomnění.
Jedná se o novodobou repliku, jejíž autorem je Ing. Pavel Kozák. Psychotronik a odborník v oboru energie krajiny. Seskupení kamenů na daném místě specificky působí na okolí a člověka. Vše se vším souvisí. Druh použitých kamenů, jejich počet, přesné umístění v přírodě, geometrický obrazec, orientace stavby ke světovým stranám atd. Využívá se tak energie zemská a zároveň kosmická.
Tato dřevěná stavba o rozměrech 19,6 x 19,6 x 12,5 metrů je zmenšeninou Chufu / Cheopsovy pyramidy v Egyptě a patří mezi největší pyramidy tohoto druhu v České republice. Výstavba trvala 5 let a vděčíme za ni již zesnulému astrologu a bylinkáři Emilu Václavu Havelkovi. Bylo použito 80 metrů kubických dřeva a přitom žádný kovový spojovací materiál. Technické zázemí leží vně, a tak je uvnitř pyramidy každém návštěvníkovi zaručen maximální možný klid a soukromí.
Návštěva této dřevěné stavby je opravdovým zážitkem pro každého, kdo zde zavítá a dovolí si strávit určitý čas sám se sebou. Přízemí a hlavně podkrovní prostor je opravdu úchvatný. Při stavbě pyramidy mysleli i na takové „detaily“, jako je křišťálový krystal umístěný pod jejím vrcholem a pramen vody protékající v přízemí. Ať už v ní budete relaxovat či meditovat, pyramidální moc přítomného okamžiku je slovy stěží vyjádřitelná.
Vliv pyramidální stavby na naši bytost má mnoho vědecky prokázaných účinků, a to nejen zdravotních. Při individuální návštěvě lze strávit v podkroví pyramidy maximálně 30 minut. V rámci tohoto výletu v něm strávíme nadstandardně jednu celou hodinu, a to celkem třikrát. Navíc zde bude naše skupina úplně sama, bez dalších návštěvníků. O to větší zážitek a možný hlubší prožitek může nastat.
V minulosti sloužil církvi tento zámek či přilehlá zámecká kaple jako cisterciánský klášter. My tady budeme mít až pohádkově laděnou možnost strávit jednu noc, což bude patřit k dalšímu vrcholnému okamžiku tohoto výletu. Jen tak mimochodem, už jste někdy někde spali na zámku?
Za zámkem se nachází rybník a nad ním se tyčí až mystická stavba, Zelená hora. Tento poutní kostel sv. Jana Nepomuckého z 18. století navštívíme, byť jen zvenčí, možná ještě večer po příjezdu, ale hlavně pak druhý den i zevnitř a s odborným výkladem. Architekt Jan Blažej Santini byl opravdovým umělcem. Nechte se prosím překvapit, co všechno je ve stavbě v rámci posvátné geometrie ukryto a v jakých souvislostech tento stavitel přemýšlel. Zelená hora je zaslouženě na Seznamu kulturního dědictví a pod ochranou UNESCO.
Vítejte na Českomoravské vrchovině, ve Žďárských vrších s tímto nejvyšším vrcholem. Naším výchozím bodem pro nenáročnou túru bude malebná vesnička Křižánky, která získala v minulosti ocenění Vesnice roku kraje Vysočina a leží na pomezí Čech a Moravy. Projdeme se nádherným a hlubokým lesem s mnoha kamennými „stavbami“ sloužící nejen horolezcům pro jejich aktivity. A v mechu a kapradí se natáčel celovečerní film Zdeňka Svěráka „Kuky se vrací“.
Výhody cestování s
: