Vítejte v Makedonii a zároveň v hlavním městě. Oblíbit si jej bude úplně jednoduché. Stačí tu nějakou dobu pobýt a jeho magičnost se Vám rychle dostane pod kůži. A třeba až k Vašemu srdci. Vnímat zdejší krásu, pozorovat pestrost historických staveb, procházet se po nábřeží či v bočních uličkách, to vše Vás bude „nutit“ objevovat další a další místa s touto specifickou atmosférou. Projdeme si centrum křížem krážem včetně pevnosti Kale, tržiště, kde seženete pravděpodobně všechno, posedíme na chvíli v největší mešitě ve městě a dojdeme taktéž i k rodnému domu Matky Terezy. Pohoda, a to na každém kroku. Je možné, že ani Vám se nebude chtít z tohoto působivého a až charismatického místa plného barev, zvuků a turistických zajímavostí odejít.
Městem protéká řeka Vardar a žije zde okolo půl miliónu lidí. První osídlení proběhlo ještě před naším letopočtem, místo bylo formováno antikou, byzantskou i osmanskou kulturou. Bohužel díky velkému zemětřesení v minulém století byla většina historických staveb zničena. Nyní je již krásně upravené s nádherným historickým centrem, které se neustále modernizuje. Možná i Vy budete mile zaskočeni touto balkánskou metropolí, opravdovou perlou jihu.
Tento pravoslavný kostel sv. Jiří pocházející z 11. století asi není třeba víc popisovat. Nejde přece vždy jen o fakta. Někdy je daleko víc důležité místo samotné. Jeho starodávná architektura. Fresky. Hudba. Vůně. Možné uzemnění i případné vzlétnutí. Už z fotky sálá neuvěřitelná energie a určitá přitažlivost. Atmosféra tohoto místa, ale i krása uvnitř kostela, je nepopsatelná. Nezapomenutelné aneb navždy zapamatovatelné.
Světová rarita, archeologické naleziště, observatoř a obřadní místo v jednom. Nejstarší archeologické nálezy se řadí k rané době bronzové (cca 2000 let př.n.l.). V roce 2005 NASA zařadila Kokino na 4. místo v seznamu nejstarších observatoří na světě, a to hned za Stonehenge, Abú Simbel a Angkor Vat. Výjimečnost navíc spočívá v dvojím významu tohoto místa, čímž byl obřadní a pozorovací účel. Majestátnost Kokina s jeho energií a neokoukatelné výhledy na všechny světové strany Vás ohromí. Dokonalé místo a zároveň fantastická podívaná.
Nejde slovy vyjádřit celková krása, kterou zažijeme během tohoto výletu. Poděkování i Slunci za nádherně prožitý den, a ještě na tak specifickém místě, jakým Kokino bez pochyby je, může patřit mezi ty Vaše nejsilnější okamžiky. Dopřejeme si tu pobýt a nasát podvečerní atmosféru, užít si posvátnou přítomnost v tichosti. Scenérii, kterou jste zřejmě už mnohokrát viděli a přesto se znovu rádi podíváte. Tu „kokinovskou“ si pravděpodobně navždy zapamatujete.
Blízko hranic s Bulharskem se nachází výjimečný pravoslavný klenot ve formě tohoto klášteru. Byl založen již ve 12. století, ale z něj se bohužel nic nezachovalo. Ten nynější je složen ze dvou kostelů. Menší a starší je zasvěcen sv. Joachimu Osogovskému. Pochází ze 14. století na rozdíl od většího, který byl postaven až v 19. století. Má dvanáct kopulí reprezentujících 12 apoštolů. Nádherně barevné fresky Vás zřejmě taktéž nenechají v klidu a budete mít pak nad čím přemýšlet. Navíc zde strávíme jednu noc, což náš prožitek může ještě více zintenzivnit.
Vítejte ve městě tabáku a mnoha zajímavých až fascinujících záležitostí. Na svazích strmých skal, tvořící opuštěné a až tajemné Markovy věže, se nachází nádherná stavba zvláštního významu, a to klášter Archanděla Michaela. Kostel ze 14. století byl vystaven na místě dvou starších kostelů, které pocházely z 10. a 11. století. Na jednom ze zachovalých původních podpěrných sloupů se nachází druhý nejstarší kamenný nápis v cyrilici, který je datován do 10. století.
Vzhůru na opravdu zajímavé a překrásné místo. Jsou zde dva vrcholy tohoto přírodního skvostu, tudíž dvojí různě vypadající podívaná. Vyjdeme přímo od klášteru, který jsme před chvíli navštívili. Cesta nahoru bude opravdovým zážitkem pro každého, kdo miluje svobodný pohyb v otevřeném prostoru s nádhernými a až nepopsatelnými scenériemi okolí. Všechny cesty vedou k cíli, výběr té nejlepší bude jen a jen na Vás. Nepřipomíná Vám to něco?
Na jednom z vrcholů se nachází i pozůstatky středověkého opevnění. Velkolepé místo si stavitelé tohoto hradu z 11. století vybrali, přestože dochovalé zdi jsou až z pozdější doby. Ohromí Vás tu všudypřítomné ticho a chvílemi možná i tajemná atmosféra. Posezení na vrcholech bude velkou odměnou s dech beroucími výhledy. Ať už na samotné město Prilep a vesničku Prilepec, tak i na druhé straně do rozlehlého údolí se vzdáleným vrchem, kde přímo pod ním rekonstruují opravdu zajímavý klášter Treskavac. Doslova fantastická podívaná. Zespod i shora. Není divu, že jsou Markovy věže uvedeny na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Nádherné a ještě „neobjevené“ jezero nacházející se na jihu země, částečně ležící v Řecku i v Albánii. Díky své nadmořské výšce je nejvýše položeným přírodním (nepřehrazeným) jezerem na Balkánu. Z něj je napájeno jezero Ohrid, které leží o cca 150 metrů níže, a to podzemní řekou tekoucí krasovou oblastí pod pohořím v Galičica národním parku.
Makedonie má jen jeden jediný ostrov a nachází se na jezeře Prespa. Díky dvouhodinové plavbě loďkou budeme mít velkou příležitost poznat zdejší krásu ještě z jiného úhlu pohledu. Druhé největší jezero v zemi má opravdu co nabídnout. Přehlídka různých druhů ptáků včetně pelikánů bude velkým zpestřením této okružní plavby. Ostrov byl v minulosti obydlen. Nachází se zde pozůstatky osídlení až ze 4. století př.n.l., čímž je atraktivní nejen pro místní archeology.
Národní park, který odděluje jezero Prespa od jezera Ohrid, náleží jak Makedonii, tak i Albánii. Hornatá oblast s vrcholem Magaro nabídne každému návštěvníkovi ještě lepší představu o velikosti a kráse celé této oblasti. K tomuto národnímu parku je zahrnut i výše zmiňovaný ostrov.
Jedná se o nejvyšší bod Galičica národního parku na makedonském území. Nenáročná túra bude dalším nepopsatelným momentem při poznávání krás a přírodního bohatství celé Makedonie. Nejdříve se Vám naskytnou výhledy na jezero Ohrid, později i na jezero Prespa. Nebudete pak vědět, kam se dívat dříve. Panoramata z vrcholu jsou překrásná, tak jako celá země. Další možný kamínek do celkové mozaiky, proč byli makedonští vojáci za dob Alexandra Velikého tak úspěšní a vytvořili svou obrovskou říši až k Indii.
Průzračně čistá voda a členitost svahů pohoří Galičica přináší každému návštěvníkovi tohoto největšího jezera v zemi opravdu nádhernou podívanou. Přestože je stejnojmenně pojmenované město Ohrid už velkou turistickou atrakcí, stále jsou zde nádherná místa a zákoutí téměř anebo úplně bez lidí. Pozorování podzemních vodních pramenů napájející toto jezero z jezera Prespa je skutečnou přírodní atrakcí. Magické.
Nádherný pravoslavný klášter ležící na břehu jezera Ohrid a pocházející z počátku 10. století. Byl založen sv. Naumem, žákem sv. Cyrila a Metoděje, který je zde i pochován. Opravdu mistrovské dílo.
Pestrost a barevnost přírody bude určitě jedním z motivů, proč sluncem prozářenou Makedonii navštívit. Přestože se jedná o malý stát, má opravdu co nabídnout. Je i zemí jezer, těch má okolo padesáti. Jen tři z nich jsou přírodní, mezi které patří již navštívená jezera Prespa a Ohrid. Přestože je jezero Debar umělou nádrží, na její kráse to neubírá. Vždyť o to jde. Zastavit se a vnímat. Nepřemýšlet a neporovnávat. Užít si přítomnost tady a teď, a to nejen v Makedonii, což je možností každého z nás.
Další pravoslavný klášter, tentkrát mistrně umístěný v předhůří Mavrovo národního parku. Pochází z počátku 11. století a je výjimečný hlavně svým ikonostasem. Během své historie byl zbořen Turky a navíc velká část celého komplexu v roce 2009 shořela. Klobouk dolů před těmi, kdo rekonstrukci prováděli. Možný vnitřní klid a celkové rozpoložení budou velkým přínosem každému, kdo zde zavítá. Moc přítomného okamžiku zde může nabrat na intenzitě. Opět nejde popsat to, co se na těchto posvátných místech může dít. A přitom vůbec nemusí jít o víru či náboženství.
Návštěva tohoto největšího makedonského národního parku bude jak velkolepou podívanou, tak zároveň i odměnou každému, kdo se do této oblasti vydá. Jedna úchvatná scenérie je v zápětí střídána druhou. Horská oblast, která i během zimy slouží turistům jako příležitost k pohybu či relaxaci. Uměle vytvořené jezero Mavrovo, se zatopeným kostelem, má svou tajemnou atmosféru. V národním parku se nachází 52 vrcholů vyšších než 2000 m.n.m. a jeden z nich i zdoláme. Nejvyšším vrcholem parku a zároveň i celé Makedonie je Golem Korab s nadmořskou výškou 2764 m.n.m.
Už i jízda autem v této překrásné oblasti parku, v pohoří Bistra, stojí za to. Vesnice Galičnik na „konci světa“, kam dojedeme a odkud se na tento vrchol vydáme, Vás možná hned po příjezdu uzemní a zároveň nadchne. Při túře směrem nahoru, v tomto malebném, ale i drsném koutu bez turistů, zažijete opravdové ticho a fantastické výhledy. Rozpoložení na samotném vrcholu budou skutečnou odměnou za snahu. Překrásná panoramata na všechny světové strany, jeden vrchol vedle druhého, nekonečně volný prostor k rozjímaní. Čas se zde zpomalí možná i Vám.
Pokud jste již na koni někdy seděli, nemusím Vám popisovat krásu pohybu a kouzlo pohledu z výšky. Pokud ještě ne, máte obrovskou příležitost právě zde zažít svou premiéru. Sebepoznávací záležitost se vším všudy. Dvě hodiny jízdy ve volné přírodě, po případném individuálním zaškolení a pod dohledem zkušených instruktorů. „Není“ lepší příležitost si to zažít právě v tomto překrásném národním parku. Dopoledne se nám při horské túře na Medenica Peak naskytnou překrásné výhledy do údolí, odpoledne se budeme ze sedla koně dívat opačným směrem. Jedním slovem Nádhera. Nepovinné, ale maximálně mnou doporučené.
Moderní část hlavního města Skopje s nádhernými výhledy na všechny světové strany. Samotné město, které jsme ochutnali v některých jeho zákoutích úplně na začátku výletu, budeme mít nyní jako na dlani. Oáza klidu, odpočinku i pohybu nejen pro domorodce. Vyhlídková jízda v lanovce dolů může být tichým rozloučením nejen s tímto městem, ale pomalu již s celou okružní jízdou po krásách Makedonie, do které se možná i Vy zamilujete. A budete se chtít znovu vrátit.
„Nutná“ zastávka včetně strávené jedné noci po intenzivním putování v Makedonii a pro bezpečnější návrat zpět domů. Vítejte v hlavním městě sousedního Srbska mající také své neuvěřitelné kouzlo. Pohled na soutok Sávy s Dunajem pozorovatelný od hradní pevnosti je majestátný. Pevnost byla vždy centrem města a její historie sahá až do 3. století př.n.l., kdy ji začali stavět na bílé skále Keltové a předurčila tak název celého města. Všichni vládcové si ji v pozdějších dobách přestavovali k obrazu svému. Zdejší nádherný park Kalemegdan je největším v celém Bělehradu. Socha Vítěze viditelná z velké dálky se stala symbolem tohoto velkoměsta.
Termín:
01.07. - 09.07.2023
Program ke stažení ZDE
Cena: 14000 CZK
Rezervováno: 10/12
Výhody cestování s
: