To nejlepší ze Srbska

Jeskyně Zlot


Vítejte v nejhlubším a nejdelším kaňonu ve východním Srbsku s názvem Lazar’s Canyon či kaňon Lazarev. Vyniká mj. i pestrostí flóry a fauny a stal se tak jedním z nejdůležitějších center biodiverzity na celém Balkánu. V podzemí se navíc nachází nejdelší jeskynní systém na území Srbska.

Rtanj


Rtanj patří mezi pyramidy, které nejsou vybudovány z kamených bloků, ale precizní úpravou přírodního kopce. Nejvíce se svou strukturou podobá pyramidám nacházející se v Tibetu. Už z dálky je v rámci rovinaté pláně zřetelná její nepřehlédnutelná majestátnost a dokonalý geometrický tvar. Díky svému tvaru se chová energeticky jinak než čtyřstěnné pyramidy. Dle geologických zjištění jsou v ní podzemní vertikální i horizontální chodby včetně komor. Rtanj je opředena záhady a tajemnem včetně výskytu paranormálních jevů.

"Takový obyčejný kopec"


Na Rtanj byla potvrzena přítomnost skalárních vln (podélné elektrické vlny), které se svými fyzikálními vlastnostmi neslučují s naukou v učebnicích. Bylo zde naměřeno elektromagnetické pole s frekvencí 28 kHz a ultrazvuk 28-34 kHz. Nalezneme tady i Fibonacciho spirálu, Zlatý řez, číslo Pí, poměr 4:2:1. Úhly, které mezi sebou svírají hrany pyramidy, jsou totožné s úhly v molekule vody. Rtanj vykazuje magnetické a gravitační odchylky, a proto nad ní z bezpečnostních důvodů nesmí létat letadla.

Záhady, záhady, záhady


Arthur Charles Clark před mnoha lety napsal: Rtanj není obyčejná hora, ale pyramida ukrytá v ní. Nazval toto místo pupkem světa a je dle něj nejstarším výtvorem na Zemi pravděpodobně od nějaké pradávné civilizace. Výzkumy zde prováděl společně s NASA, která však údajně zjištěné informace tají. V 80. letech minulého století se tady prováděl průzkum pod dohledem vlády tehdejší Jugoslávie. Pak ale došlo k zabetonování určitých přístupových míst do pyramidy.
Více informací o Rtanj ZDE

Devil’s Town


Hříčka přírody, kterou by jste do Srbska možná ani nezařadili. Název si tato státem chráněná rezervace vysloužila pro specifické a zvláštní "postavy" z hlíny, nacházející se v divoké a erozí přeměněné krajině. Voda, která tu teče, mírně zapáchá a má výjimečné vlastnosti. Jedná se o opravdovou světovou raritu. Podobné místo najdete na pomezí Rakouska a Itálie, ve Francii a za oceánem ve státě Colorado v USA (Garden of the Gods).

Sokolov Vis - 1370 m.n.m.


Nenáročná túra v pohoří Radan bude dalším silným zážitkem v rámci Devil’s Town. Procházka podél potoku, stoupání lesem vzhůru, průchod mezi opuštěnými hliněnými domy stavěné s použitím dřeva či kamene. Stále větší a větší rozlehlý prostor okolo Vás. Země "nikoho", opravdu moc krásné místo. Bez živáčka. Ty výhledy, to ticho. Všechno je zde nekonečně silné a krásné. Objevování, poznávání a sebepoznávání zároveň. Tady a teď.
Více informací o Devil’s Town ZDE

Uvac


Vítejte v přírodní rezervaci, kde stejnojmenná řeka vytváří mezi skalami jezero, a pohléďněte dolů na její meandry. Zatají se Vám dech touto fantastickou podívanou. I reklamu na ticho by zde mohli natáčet. A co Vás v této divočině ještě ohromí, tak to jsou bělohlaví supi. Až uslyšíte zvuk jejich křídel rozrážející vzduch nad Vámi, pochopíte, kdo zdejší přírodě vládne. Nezapomenutelné. A k ničemu nepřirovnatelné. Budete tu chtít i nadále zůstat, jak hluboce se Vám tato rarita vryje pod kůži.

Vyhlídkový vrch Molitva


Průměrná hloubka kaňonu je 200-300 metrů, maximálně však 350 metrů. Nejpůsobivější výhledy dolů jsou jednoznačně z této vyhlídky. A navíc, široko daleko nikdo, jen Vy a divoká příroda. Až v tom tichu uslyšíte křik ohromujících vládců nebes, už nepromluvíte. Není třeba slov. Sbalte si s sebou i dalekohled, neboť předváděčka a přehlídka dravců v tomto kaňonu je nekonečná. Pokud se poštěstí a opět přiletí někteří krasavci až na dosah, to je pak ještě jiná podívaná. Docela adrenalin.

Sup bělohlavý / Griffon vulture


Patří společně s kondory mezi největší dravé ptáky. Měří cca 1 metr a jeho rozpětí křídel dosahuje délky 2,5 až 3 metry. Díky tomu získal přezdívku Král ptáků. Potravu vyhledává v okruhu 120 až 150 km od svého hnízda. K letu využívá stoupavých vzdušných proudů. Zajímavostí je, že let supů studují letečtí inženýři a těchto poznatků využívají při konstrukci letadel.
Více informací o Uvac ZDE

Pohoří Ovčar-Kablar


Jedná se o členitou a kopcovitou oblast, se strmými a skalnatými svahy hor, vytvářející soutěsku. V jejím údolí protéká řeka Západní Morava a nad ním ční vrcholy Ovčar (985 m.n.m.) a Kablar (889 m.n.m.). Po zdolání nižšího ale o to hezčího vrcholu se nám naskytne nádherný výhled do této rokle. Nejdříve Vás uchvátí klikatící se tok řeky, potom i spousta klášterů na specifických místech. Jsou nepřehlédnutelné, budete je mít před sebou jako na dlani.

Chrám sv. Sávy


V hornatém a o to hůř přístupném terénu tehdejší stavitelé mistrně umístili a zároveň ukryli tyto pravoslavné kláštery, které stavěli v době Osmanské říše (Turci, muslimové). Bylo jich zde postaveno okolo 300 a dodnes se jich však zachovalo asi jen třicet. Umístění nejen tohoto svatostánku mluví za vše. Vždy se jedná o dokonalé místo, nádhernou kombinaci dané přírodní lokality a umu stavitelů. Opravdu fantastická scenérie.

Sretenje monastery


První zmínka o tomto klášteru pochází již z počátku 16. století a v minulosti se zde nacházela nejrozsáhlejší knihovna ze všech místních klášterů. Krásnější místo pro stavbu tohoto klenotu uprostřed hor zřejmě už nešlo najít. Při pohledu na něj z vrcholu hory Kablar budete mít jediné přání: být tam co nejdříve. Klikatá cesta nahoru lesem je jako z pohádky, pohádkově krásné budou i pocity na místě samotném. Nechte se prosím překvapit, co všechno tu na Vás čeká.
Více informací o pravoslavných klášterech ZDE.

Tara National Park


Tento národní park je uveden na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Název parku však nesouvisí s řekou nesoucí toto jméno (Tara protéká státem Černá Hora a částečně tvoří i její hranici s Bosnou a Hercegovinou), ale je odvozen dle jména pohoří náležícího do Dinárských hor. Řeka Drina zde vytváří kaňon, který patří mezi nejhlubší na světě. Pohledy z vrcholů hor do dáli a taktéž do údolí s touto řekou vám přinesou opravdu úchvatné dojmy. Pokud máte rádi hory, lesy, řeky, jezera, divokou a panenskou přírodu a její nesčetné variace, tak jste zde srdečně vítáni.

Banjska stena - 1080 m.n.m.


Pohled z tohoto vyhlídkového vrchu nabídne každému, kdo se do hlubokého nitra národního parku Tara vydá, opravdu fantastické zážitky. Divoký a opuštěný les, kde se mnohdy až zastavil čas a je zde vše tak, jak příroda chce. Těch barev, hříček přírody a scenérií, ta panoramata. Přírodní skvost, který nejde slovy popsat. Jde, ale nevystihnou tu krásu.
Více informací o Tara National Park ZDE.

Nikola Tesla Museum


Nikola Tesla patří mezi vědce, vizionáře, mágy a "snílky", kterého jsme celkově ještě ani ve 21. století nepochopili. Jak myslel, co všechno vymyslel a do jakých pokusů se pouštěl, to je až "za hranicí" lidského myšlení. Revoluční, pokrokové, sebejisté, provokující. Co všechno lidstvu přinesl či mělo být přineseno, to je opravdu velmi udivující. Kdo vlastně byl tento velikán? Návštěva muzea věnované Nikolovi Teslovi v centru Bělehradu bude malou ochutnávkou jeho výjimečnosti a zároveň velkým zážitkem na konci této okružní cesty po východním Srbsku.
Více informací o Nikolovi Teslovi ZDE.

Fotogalerie

To nejlepší ze Srbska


Speciální okruh sestavený
z toho nejzajímavějšího.
”The best of”.


Program ke stažení ZDE

Cena: 12000 CZK

Máte-li nezávazný zájem
o tento výlet, napište mi prosím.
Více informací ZDE.

Objednat

Výhody cestování s

:


 • bohaté zkušenosti –> více než 100 uskutečněných poznávacích cest
  do Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie a Černé Hory
 • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst
  v těchto zemích, taktéž i v České republice, Itálii a Německu
 • Prožití si svého snu & Výlet na přání –> více informací ZDE
 • komfortní ubytování na vysoké úrovni vůči navštíveným destinacím
 • intenzivní programy od rána do noci
 • sebepoznávání na úrovni fyzické, emoční, mentální a duchovní
 • skupinové setkání s dalšími srdečnými a pohodovými lidmi
 • počet lidí ve skupině u výletů do Černé Hory je maximálně 8
  počet lidí ve skupině u všech ostatních výletů je maximálně 12
  minimální počet je 6
 • mnohaleté zkušenosti s vedením týmů a skupin
 • profesionální a individuální přístup
 • speciální Věrnostní program –> více informací ZDE
 • bezpečnostní a technická podpora díky GARMIN Fenix 6X PRO Solar