Uvac

Uvac


Vítejte v přírodní rezervaci, kde stejnojmenná řeka vytváří mezi skalami jezero, a pohlédněte dolů na její meandry. Zatají se Vám dech touto fantastickou podívanou. I reklamu na ticho by zde mohli natáčet. A co Vás v této divočině ještě ohromí, tak to jsou bělohlaví supi. Až uslyšíte zvuk jejich křídel rozrážející vzduch nad Vámi, pochopíte, kdo zdejší přírodě vládne. Nezapomenutelné. A k ničemu nepřirovnatelné. Budete tu chtít i nadále zůstat, jak hluboce se Vám tato rarita vryje pod kůži.

Jezero Sjenica


Vzniklo přehrazením řeky Uvac , která vyplnila hluboký kaňon a vytvořila tak mezi skalisky již zmiňované fascinující meandry. Na délku měří 25 km, hluboké je maximálně 108 metrů. Nachází se na Pešter plateau, náhorní plošině či vysočině, která je největší na Balkánu a řadí se mezi největší v Evropě. Leží v nadmořské výšce okolo 1100 metrů a místní lidé ji vzhledem k tuhým a chladným zimám nazývají buď “balkánským Tibetem” anebo “balkánskou Sibiří”.

Vyhlídkový vrch Molitva


Průměrná hloubka kaňonu je 200-300 metrů, maximálně však 350 metrů. Nejpůsobivější výhledy dolů jsou jednoznačně z této vyhlídky. A navíc, široko daleko nikdo, jen Vy a divoká příroda. Až v tom tichu uslyšíte křik ohromujících vládců nebes, už nepromluvíte. Není třeba slov. Sbalte si s sebou i dalekohled, protože ta předváděčka a přehlídka dravců v tomto kaňonu opravdu stojí za to. Pokud se poštěstí a opět přiletí někteří krasavci až na dosah, to je pak ještě jiná podívaná. Docela adrenalin.

Flóra a fauna


V této přírodní rezervaci roste okolo 220 rostlinných druhů, čtvrtina z nich má léčivé vlastnosti. Zástupcům fauny zde vévodí supi a nejpočetnějším z nich je sup bělohlavý. Ze 130-ti druhů ptáků tu létají také orli, jestřábi, sokoli, káňata a sovy. V jezeře žije více než 20 druhů ryb. Z říše savců zde najdeme medvědy, vlky, divoká prasata, jezevce a mnoho jiných obyvatelů tohoto překrásného koutu jihozápadního Srbska.

Sup bělohlavý / Griffon vulture


Jedná se o vzácný a ohrožený druh. Získal přezdívku Král ptáků. Patří do řádu jestřábovitých a je větší než orel. Společně s kondory patří mezi největší dravé ptáky. Měří cca 1metr a jeho rozpětí křídel dosahuje délky 2,5 až 3 metry. Krk má porostlý jemným bílým peřím. Dospělý jedinec váží okolo 10 kg a ve volné přírodě se dožívá věku až 25 let. Zdejší kolonie čítá více než 500 jedinců a je na Balkánu největší.

Sehraná dvojka


Hnízdí ve skalách a hnízdo staví oba rodiče. Samice snáší jedno vejce a během sezení po dobu sedmi týdnů se oba rodiče střídají. Mládě zůstává v hnízdě další 4 měsíce, potravu obstarávají opět společně oba dva. Když už umí létat, živí se jen měkkým masem – starší jedinci sní nejdříve to povrchové, tuhé, a pak se nají i mláďata. Plně se osamostatňuje až po osmi měsících.

Mrchožrouti


Potravu vyhledávají v okruhu 120 až 150 km od svého hnízda. Čekají vždy na přílet nejsilnějšího jedince, který má sílu protrhnout kůži, aby hostina začala tím nejlepším – vnitřními orgány. Sní jakoukoliv mršinu, nic jim neudělá zdravotní problém díky bakteriím v jejich žaludku. Kosti však nejí. Při hodování se mnohdy tak přejí, že nemohou vzlétnout a musí pak část potravy vydávit. Místní lidé se o ně pečlivě starají, vozí jim uhynulá zvířata i z okolních vesnic.

Vynikající letci


Supi bělohlaví se vyskytují na Balkánském poloostrově a v Pyrenejích, kde jsou nepojčetnější v rámci Evropy. Dále je najdeme na Kavkaze, Blízkém východě a v severní Africe. Obývají skály a stepi. Nocují ve skupinkách a na skalách. Startují ze země a s rozběhem. K letu využívají stoupavých vzdušných proudů. Nenápadně kormidlují a majestátně plachtí až do oblak. Opravdu nebeská zvířata. Zajímavostí je, že let supů studují letečtí inženýři a těchto poznatků využívají při konstrukci letadel.

Ledová jeskyně


Je řazena jako největší jeskyně v celém jeskynním systému západního Srbska a dostaneme se k ní plavbou na loďce po zdejším jezeře. Název pochází od ledově bílé barvy jeskyně. Prohlídka s baterkami, nasvicování si krápníků a jeskynní výzdoby, nenápadní netopýři a hlubinné ticho, to vše se Vám bude líbit. Už i ta plavba zde, mezi skálami, v meandrech, které zespod mají zase jiné grády, stojí opravdu za to. Krása i dobrodružství zároveň. Vítejte v Uvac.

Fotogalerie

Uvac


Destinace navazující na výlet
do Údolí pyramid.
Součástí je i návštěva
Rtanj
Nikola Tesla Museum.


Termín:
05.08. - 06.08.2024

Program ke stažení ZDE

Cena: 12000 CZK

Rezervováno: 9/12

Objednat

Výhody cestování s

:


 • bohaté zkušenosti –> více než 100 uskutečněných poznávacích cest
  do Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie a Černé Hory
 • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst
  v těchto zemích, taktéž i v České republice, Itálii a Německu
 • Prožití si svého snu & Výlet na přání –> více informací ZDE
 • komfortní ubytování na vysoké úrovni vůči navštíveným destinacím
 • intenzivní programy od rána do noci
 • sebepoznávání na úrovni fyzické, emoční, mentální a duchovní
 • skupinové setkání s dalšími srdečnými a pohodovými lidmi
 • počet lidí ve skupině u výletů do Černé Hory je maximálně 8
  počet lidí ve skupině u všech ostatních výletů je maximálně 12
  minimální počet je 6
 • mnohaleté zkušenosti s vedením týmů a skupin
 • profesionální a individuální přístup
 • speciální Věrnostní program –> více informací ZDE
 • bezpečnostní a technická podpora díky GARMIN Fenix 6X PRO Solar